W dniach 20-23.10.2022 r. odbył się wyjazd techniczny Sekcji Energetycznej przy Oddziale Kaliskim SIMP do województwa Zachodniopomorskiego z zakwaterowaniem w miejscowości Sarbinowo.

Wyjazd miał na celu zapoznanie się z obiektami produkującymi energię odnawialną. Było to też okazją do zwiedzenia okolicznych zabytków m.in. Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, Fortu Marian – Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych w Malechowie, Muru Zaporowego w Sarbinowie, który powstał w 1910 roku dla ochrony przed wodami Bałtyku obecnie wykorzystany jako fundament promenady oraz okolicznych latarni morskich.

Podczas wyjazdu zwiedzono farmę energetyki wiatrowej w okolicach jeziora Kopań. W Ziemi Darłowskiej ze względu na bardzo korzystne warunki wietrzne w miejscowościach Cisowo Kopań  w latach 1999- 2002 wybudowano trzy farmy wiatrowe. Pierwsza powstała w Cisowie, składająca się z 5-ciu wiatraków, każdy o mocy 132 KW (łącznie 0,66MW) została przyłączona do GPZ Darłowo w maju 1999 r. Postawiła ją warszawska spółka Energetel. Są to niemieckie turbiny małej mocy typu Sewind ze skrzydłami o długości 11 m. Drugą farmę składającą się z 6-ciu wiatraków o mocy 833 KW (łącznie 4,998 MW) wybudowano na Górze Barzowickiej. Producentem tych siłowni o mocy nominalnej 850 KW jest duńska firma Vestas. Mają one wirniki o średnicy 52 m, zainstalowane na wysokości 67m Do Głównego Punktu Zasilania w Darłowie zaczęła dostarczać prąd w czerwcu 2001 r. Farma należy do Spółki Akcyjnej Elektrownie Wiatrowe. Trzecia największa, składająca się z 9-ciu siłowni wiatrowych, każdy o mocy 2MW (łącznie 18 MW) powstała na polach wsi Cisowo i Kopań. Pierwsze wiatraki podłączono w sierpniu 2001 r. Mają one skrzydła o średnicy 45 m i wysokość 118 m, a więc należą do najwyższych w Europie. Właścicielem tej farmy jest spółka Eco-Energia ze Szczecina. Łącznie trzy farmy wiatrowe wybudowane na Ziemi Darłowskiej liczą 20 siłowni i mają moc 23,658 MW.  Kilkakrotnie przekracza to zapotrzebowanie na energię elektryczną miasta i gminy Darłowo. Do stawiania nowych siłowni przygotowują się inne firmy, które już wykupiły tereny pod ich budowę dalszych 70-ciu wiatraków. Koszt budowy siłowni wiatrowej zwraca się w okresie 8 do 10 lat. Produkowana energia z wiatrowych siłowni jest dwukrotnie tańsza niż z elektrowni węglowej. Nieocenioną zaletą elektrowni wiatrowych jest brak zanieczyszczeń, jakie emitują elektrownie węglowe. Specjaliści szacują, że tutejsze farmy wyprodukują rocznie ok. 60 tys. MWh. Gdyby do tego celu użyć paliw kopalnych na Ziemię Darłowską spadło by w ciągu roku: 56.220 ton CO2, 468 ton SO2, 12 ton CO, 66,2 ton pyłów i 192 tonu NO2.

   

W kolejnym dniu kolega Tomasz Zdanowicz przedstawił zajęcia teoretyczne w formie wykładu oraz zajęcia praktyczne w formie prezentacji urządzeń pomiarowych stosowanych w energetyce w zakresie zliczania i przekształcania danych zbieranych z dwukierunkowych liczników energii elektrycznej montowanych przy producentach energii elektrycznej z OZE.

Z wykładu można było się dowiedzieć że w najstarszym mieście w Polsce, czyli w Kaliszu został uruchomiony już w roku 2011 i 2012 przez Energa Operator pilotażowy program wymiany liczników energii elektrycznej na urządzenia pomiarowe, które umożliwiają zdalny odczyt stanu liczników energii elektrycznej u indywidualnych odbiorców. Nowo montowane liczniki elektroniczne (bez tarczy) mogą również umożliwiać dostosowanie ich do pomiarów energii dwukierunkowo, co oznacza że są dostosowane do instalacji prosumenckich bez konieczności ponownej ich wymiany. Po niemalże 10 latach działania programu wymiany urządzeń pomiarowy na nowe można stwierdzić że był to strzał w dziesiątkę ponieważ obecnie nie ma konieczności wysyłania inkasentów do odbiorców energii elektrycznej oraz w przypadku prosumentów również pomiar dwukierunkowy odbywa się zdalnie.

Wszystkie dane od odbiorców przesyłane są do bazy danych w Energa Operator, co spowodowało  że każdy kto chciałby na bieżącą kontrolować  swoje zużycie energii elektrycznej może to zrobić logując się na indywidualne konto: https://mojlicznik.energa-operator.pli po wpisaniu swoich danych uzyskać pełny dostęp.

Oczywiście był również czas na poznanie okolic środkowo-zachodniego wybrzeża polskiej części morza bałtyckiego, gdzie zwiedzono molo w Kołobrzegu oraz wejście do portu.

W dniu 23.10.2022 niestety musieliśmy pożegnać się w wybrzeżem, ale w pełni zadowoleni już myślimy o kolejnym wyjeździe, który pozwoli nam poznać coraz to nowsze i bardziej zaawansowane budowle i rozwiązania techniczne w zakresie energetyki, których obecnie bardzo dużo powstaje w naszym kraju.

Spotkała nas również w drodze powrotnej „niespodzianka” w postaci unieruchomienia autokaru z przyczyn technicznych, ale dzielna załoga w doskonałej kondycji fizycznej pozwoliła uruchomić silnik i kontynuować podróż.

Krzysztof Kałużny

Prezesz Sekcji Energetycznej przy Oddziale Kaliskim SIMP